?> Na trhu může být prý už za rok méně nových bytů; ceny neklesnou

Na trhu může být prý už za rok méně nových bytů; ceny neklesnou

Realitní zpravodaj - zprávy ze světa realit a financí

ČTK , 2009-02-05 09:41:22

Na trhu může být v roce 2010 nedostatek nových bytů. Developerské firmy totiž kvůli ekonomické krizi odkládají výstavbu bytových projektů a vyčkávají na příznivější situaci. Menší počet nových bytů však také zabrání pádu jejich cen. Na diskusi časopisu Stavební fórum o realitním trhu se na tom shodli Štěpán Havlas ze společnosti Finep Holding a Allan Jírek z firmy Eube.

"Co není rozestavěné, bude odložené," poznamenal Havlas. Především příští rok to ale podle něj sníží především v Praze množství nových bytů v nabídce. Podle Jírka ale bytová výstavba téměř zamrzla také v regionech.

Ceny nového bydlení v této situaci podle představitele Finepu určitě neklesnou. "Nečeká je však ani dramatický nárůst," dodal Havlas.

Ceny pražských bytů v posledních třech měsících loňského roku podle nejnovějších údajů Českého statistického úřadu poprvé od roku 2005 klesly. Ve srovnání s loňským třetím čtvrtletím byly nižší o 1,7 procenta. Také v rámci celé republiky se nepřetržitý růst cen trvající od roku 2005 téměř zastavil.

Představitelé developerských firem se na dnešní diskusi shodli také na tom, že bude jen velmi obtížné naplňovat požadavky bank na množství předem prodaných bytů.

Peněžní ústavy nyní po realitních firmách chtějí 30 až 40 procent bytů prodaných dříve, než jim poskytnou úvěr na výstavbu. "Prodávat 30 až 40 procent bytů z papíru je dnes téměř nereálné," uvedl šéf Eube.

Podle něj tak developeři musejí s bankami zahájit diskusi o novém modelu financování. "Může jít však vývoj dál stejným tempem?" oponoval otázkou Petr Merežko z České spořitelny. Podle bankéře byl totiž v posledních letech vysoký nárůst rozestavěných bytů neudržitelný.

Přečteno: 1511 x

Tagy:

Přihlášte se k odběru Realitního zpravodaje

Přihlášení k odběru Realitního zpravodaje

Čtěte také:

Energetické průkazy. Vše, co o nich potřebujete vědět
2012-11-15 15:18:00
Darování už je bez daně, přiznání i odhadu
2009-05-27 10:03:21
Hypotéky zdražily. Průměrná sazba je už 5,69 procenta
2009-01-23 10:26:48
Zpět na seznam článků

Zpět na úvodní stranu