?> Platba daně z nabytí nemovitosti jen kupujícím

Platba daně z nabytí nemovitosti jen kupujícím

Realitní zpravodaj - zprávy ze světa realit a financí

REALITNÍ PORTÁL s.r.o. , 2015-10-06 09:02:56

Daň z nabytí nemovité věci by měl od příštího roku platit pouze kupec. Počítá s tím návrh novely zákonného opatření Senátu o dani z nabytí nemovitých věcí, který včera schválila vláda. Vyplývá to z informací na vládních internetových stránkách. Podle dnes platné úpravy dává zákon prodávajícímu možnost dohody s kupujícím na tom, kdo nakonec bude poplatníkem daně z nabytí nemovitosti. Návrh je na internetových stránkách vlády.

Poplatníkem daně je v současnosti podle zákona v případech nabytí vlastnického práva koupí nebo směnou prodávající, pokud se s kupujícím ve smlouvě nedohodne, že plátcem daně bude právě kupec nemovitosti. Kupující je poplatníkem pouze v odůvodněných případech exekucí, vyvlastnění, vydržení nebo nabytí nemovitosti ve veřejné dražbě. Návrh zároveň ruší institut ručitele daně.

Ministerstvo financí rovněž navrhuje zjednodušit určení základu daně v případě směny nemovitých věcí. Další změna se týká osvobození prvního úplatného nabytí nových staveb a jednotek. Nově se toto osvobození bude vztahovat pouze na stavby a jednotky dokončené nebo užívané, tedy nikoliv na rozestavěné.

Přečteno: 808 x

Tagy: daně, daň z nabytí nemovitosti

Přihlášte se k odběru Realitního zpravodaje

Přihlášení k odběru Realitního zpravodaje

Čtěte také:

Katastr bude lépe chráněn, ale získat výpis prý může být těžší
0000-00-00 00:00:00
Cerge: Ceny nemovitostí jsou nadhodnocené, očekává se jejich snížení
2009-02-25 08:49:22
Realitní Portál.cz nabízí také služby na splátky
2011-01-03 11:03:14
Zpět na seznam článků

Zpět na úvodní stranu