?> Sledování změn na Katastru nemovitostí za 200 Kč

Sledování změn na Katastru nemovitostí za 200 Kč

Realitní zpravodaj - zprávy ze světa realit a financí

REALITNÍ PORTÁL s.r.o. , 2013-11-25 09:38:47

Vláda musí vyhlášku schválit do konce roku 2013. Vlastník nebo pověřená osoba - například realitní makléř, mohou za poplatek 200 Kč dostat informaci od Katastrálního úřadu, že se něco s danou nemovitostí děje. Tento poplatek bude zaplacen jednou, avšak jen do první změny. Například pokud vlastníte byt a chatu. Zaplatíte poplatek Katastrálnímu úřadu. V momentě, kdy na jedné nemovitosti dojde ke změně Vás bude Katastr nemovitostí informovat. Dále budete muset zaplatit znovu 200Kč, aby Katastr pohlídal zbylou nemovitost, kterou jste neprodali.

Ten. kdo vlastní více jak 20 nemovitostí (těch je asi menšina :-)) zaplatí za každou z nich 10 Kč /rok max. však 1/2 milionu.

Tento systém kontroly, kdy se ještě před změnou katastr dá na vědomí majiteli nemovitosti o chystané změně, má zajistit větší bezpečnost. Byly případy, kdy katastr na základě falešných smluv převedl nemovitosti a vlastník se o tom dozvěděl velmi pozdě. Výpis provedených změn bude katastr nemovitostí posílat buď do datové schránky nebo na adresu trvalého bydliště. Majitel nemovitosti se bude moci domluvit také na tom, aby mu informace o změnách přišla e-mailem nebo sms zprávou. Vlastník tak bude mít šanci tento proces převodu nemovitosti zastavit.

Další změna na katastru nemovitostí od 1.1.2014 bude, že se do něj budou nově zapisovat všechny cenové údaje včetně kupní či odhadní ceny. Katastrální úřady budou k nemovitostem vkládat i nájemní smlouvy, které budou v plné podobě uloženy ve sbírce listin. Úřady tak získají možnost vytvářet reálné cenové mapy a dále s nimi pracovat.

Přečteno: 1 x

Tagy: katastr, katastrální úřad, katastr nemovitostí

Přihlášte se k odběru Realitního zpravodaje

Přihlášení k odběru Realitního zpravodaje

Čtěte také:

Dnes je výhodnější si bydlení jen pronajmout
2009-02-17 09:58:33
Vláda rozhodla "zdráží zápis do katastru"
2011-03-21 11:25:50
Z krize těží makléři
2009-08-05 15:18:30
Zpět na seznam článků

Zpět na úvodní stranu