?> Krize a změny ve vztazích prý vracejí mladé do garsoniér

Krize a změny ve vztazích prý vracejí mladé do garsoniér

Realitní zpravodaj - zprávy ze světa realit a financí

sreality.cz , 2009-03-13 09:13:20

Finanční krize a změny v přístupu k partnerským vztahům vede mnohé mladší ročníky k návratu do garsoniér. Poptávka po bydlení v nejmenších bytech se zvyšuje, jejich ceny v závislosti na lokalitě zažívají mírný růst, jinde však naopak klesají, jak uvedla realitní kancelář Mexx Reality.

Počet prodaných garsoniér a jednopokojových bytů podle realitní kanceláře vzrostl na začátku letošního roku meziročně zhruba o deset procent. Ceny se však ubírají všemi směry. V některých místech, například u nejmenších bytů v cihlových domech, rostou o několik procent. Jinde stagnují a v dalších lokalitách, zejména v panelácích, se podle odborníků snížily až o 15 procent.

"Při současné ekonomické situaci ve světě se mladí lidé bojí velkých výdajů. Zájmu o menší byty nahrává i situace na hypotečním trhu, kde banky zpřísnily pravidla pro poskytování hypoték a dosáhnout na dražší nemovitost je tak složitější," uvedl šéf realitních makléřů Mexx Reality Josef Šinágl.

Roli ve zvýšeném zájmu o malé byty však mají údajně také u mnohých párů zkušenosti s "křehkými vztahy". Mladí si prý stále častěji uvědomují, jak složitě se řeší spory o vypořádání majetku, pokud mají společnou hypotéku a rozhodnou se pro rozchod. Proto si prý častěji půjčku bere jen jeden z páru a kupuje levnější nemovitost.

V horizontu pěti let však prý mladé páry nevylučují, že když jim vztah vydrží, můžou se stěhovat do většího. "Mnoho z nich říká, když se nám soužití osvědčí, nebudeme se bát většího výdaje. Samozřejmě bude záležet i na ekonomických ukazatelích," uzavřel Šinágl.

Přečteno: 1596 x

Tagy:

Přihlášte se k odběru Realitního zpravodaje

Přihlášení k odběru Realitního zpravodaje

Čtěte také:

Přechod nájmu bytu
2009-06-01 07:41:17
Můžete mít cizího nájemníka, aniž byste o tom věděli
2009-02-04 10:40:20
Drobné opravy v bytě od ledna 2016
2015-11-18 12:41:43
Zpět na seznam článků

Zpět na úvodní stranu